Seriale, które polecam z czystym sumieniem – część 2

Kochani zapraszam na część drugą seriali, które polecam z czystym sercem 🙂

Część pierwszą znajdziecie tutaj, a część trzecią tu.

11. Złote Życie

 

Produkcja węgierska, więc przygotuj się na kino europejskie, czyli nie-amerykańskie. Bardzo jaskrawe postacie, które z sezonu na sezon stają się wręcz archetypami typowo ludzkich postaw, dążeń, obaw i rozwiązań, z których żadne nie przynosi ulgi (tę niesie poddanie). Wspaniale się bawiłam, kiedy już „otrzaskałam się” z bohaterami. Po skończeniu za nimi tęskniłam.
Link do filmweb

12. The affair

 

Bartek do dziś wspomina ten serial jako swego największego wroga, ponieważ skutecznie odebrał mu wieczory ze mną przez miesiąc, jak nie dłużej. Historia piękna, każdy sezon ma inny klimat. Oglądając całość czułam się tak, jak wtedy, gdy śledziłam losy Ani z Zielonego Wzgórza – najpierw szkoła i to, co banalne, a potem Ania na Uniwersytecie, w pracy, w kolejnych odsłonach życia.
Kiedy już wkręcisz się w The affair i dotrzesz do końca piątego sezonu – poczujesz, jakbyś przeżył całe życie. Zwyczajne, ludzkie, zwieńczone śmiercią, która jest zwykła i cicha. Za tym serialem też tęsknię. Nadal.
Link do filmweb

13. Młody papież

 

Pierwszą scenę pokazuję od czasu do czasu na warsztatach. Bóg jest w autentyczności, a bycie autentycznym to bycie kontrowersyjnym. Jednak po owocach ich poznacie. Ciekawy, wciągający, świetnie się ogląda, raczej rozrywkowy niż patetyczny – must see.
Link do filmweb

14. Nowy papież

Po obejrzeniu Młodego papieża nie pozostanie ci nic innego, jak obejrzenie drugiej części. Po obejrzeniu wydałam opinię (na Filmwebie), że to arcydzieło w każdym calu, więc, choć już nie pamiętam, ufam jej.
Link do filmweb

15. Wielkie kłamstewka

 

Oprócz Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, a w drugim sezonie nawet Meryl Streep…No dobra, więcej nie trzeba. Dodam tylko, że w tym serialu przyjrzysz się od podszewki różnym obliczom toksycznych związków. A i jeszcze nadmienię, że morały, które wciska widzowi na końcu reżyser to w prawdzie też „nie to”. Polecam!
Link do filmweb

16. Miasteczko Twin Peaks

 

To jedyny tak stary serial (1990r.), po który sięgnęłam całkiem niedawno. Miałam wtedy ochotę na posiłek przygotowany przez Davida Lyncha, a dostałam ucztę. To serial bardzo oniryczny, miejscami mocno abstrakcyjny, a jednocześnie równie mocno osadzony na ziemi. Czyż nie tego nam trzeba? Ponadczasowy i jakby zaczarowany (ma TO COŚ – a TO czyni go dla mnie niezapomnianym arcydziełem).
PS. Po 30 latach nakręcono trzeci sezon i… nie polecam.
Link do filmweb

17. Dracula (miniserial z 2020)

 

To 3 odcinki/części, które odbywają się w różnych czasach (ostatni we współczesnych). Sporo w nim autentyczności i obnażania prawdy o ludzkich umysłach – co mnie ujęło. Na Filmwebie jest sporo niepochlebnych opinii, zwłaszcza o ostatnim odcinku – zupełnie się z nimi nie zgadzam. Dla mnie 9/10.
Link do filmweb

18. Mr. Robot

 

Rami Malek (ten, który wcielił się w rolę Freddiego Mercurego w Bohemian Rhapsody) jako główny bohater – wybitny haker i introwertyk. Mroczny klimat, dużo o psychice postaci, aurą przypomina Fight Club (ten z Bradem Pittem i Edkiem Nortonem). Wciąga.
Link do filmweb

19. Synowie Anarchii

 

Jeśli choć trochę podobają ci się klimaty motocyklistów-harleyowców, a do tego jesteś fanem takiej muzyki – to dzieło wybitne i jedyne w swoim rodzaju. Fabuła wciągająca, przeciekawa, każdy sezon ma swój niepowtarzalny charakter, postacie magnetyzują, nigdy nie trafiłam na lepszą ścieżkę dźwiękową, niż ta (no, może w filmach Tarantino – Pulp Fiction i Kill Bill). Oglądałam ten serial jakieś 8 lat temu i wtedy pokazał mi mechanizmy działania struktur opartych na hierarchii. Nie wiem czy takie samo wrażenie zrobiłby na mnie dziś (muzyka na pewno – sprawdź choćby Sonsową wersję Domu wschodzącego słońca TU, ale bez niego nie byłabym tu, gdzie teraz jestem.
Link do filmweb

20. Gra o tron

 

Przyznam, że czuję się trochę niezręcznie polecając Grę o tron, bo mam wrażenie, że każdy ją zna i oglądał. Jeśli jednak jakimś cudem nie usiadłeś jeszcze do tego serialu, to wierz mi, wielu widzów chciałoby być na twoim miejscu, by obejrzeć to jeszcze raz. To prawdopodobnie najbardziej spektakularne kinematograficznie fantasy, jakie do tej pory zostało nakręcone.
Link do filmweb

Ciąg dalszy nastąpi… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *